Płytka prototypowa – tak zwany breadboard

Zaczynając moje eksperymenty z Arduino nie miałem praktycznie doświadczenia w elektronice. Rzeczą, której się najbardziej obawiałem, było jak sobie poradzę z montowaniem wszystkiego w całość. Z lutownicą więcej pracowałem może 20 lat temu, w ogólniaku. Od tego czasu – sporadycznie.

Pierwszy raz z płytką prototypową (tak zwany breadboard z angielskiego) zetknąłem się dopiero teraz i muszę powiedzieć, że rozwiały się wszystkie moje obawy. Praca z nią jest łatwa i przyjemna, składnie testowego układu nie nastręcza najmniejszego problemu, bo nie trzeba nic lutować.

Jak to działa?

Płytka jest to kawałek plastiku z mnóstwem otworów. W otworach tych znajdują się blaszki utrzymujące na miejscu wsadzony drut lub element. Otwory są połączone ze sobą wg pewnego schematu.

Breadboard - jak działa

Breadboard - jak działa


W górnej i dolnej części znajdują się poziome szyny połączone wzdłuż całej płytki. Doskonale nadają się do rozprowadzenia zasilania. W środkowej części wgłębienie rozdziela płytkę na dwie części, niepołączone ze sobą. Pozostałe otwory są połączone, tworząc krótkie szyny w pionie.

Oto przykład, o którym dokładniej opowiem w innym wpisie, ale powinien dobrze ilustrować jak budować z wykorzystaniem breadboarda. Na zdjęcie układu naniosłem linie jak przebiegają połączenia (kable w dolnej części prowadzą do portów wyjściowych płytki Arduino, domykając układ).

Przykładowy schemat rozrysowany na breadboardzie

Przykładowy schemat rozrysowany na breadboardzie

Wszystkie elementy są wsadzone na wcisk, trzymają się dobrze, więc całość została zbudowana praktycznie bez lutowania.

Jeśli przed eksperymentami z Arduino powstrzymuje Cię niepewność co do tego czy dasz radę wszystko zmontować nie niszcząc sterty elementów – breadboard jest tym czego potrzebujesz. Łatwo zmontujesz układ, a jeśli dojdziesz do wniosku, że chcesz  go zmodyfikować – w kilka minut jesteś to w stanie zrobić bez korzystania z lutownicy.

5 thoughts on “Płytka prototypowa – tak zwany breadboard

 1. tdi

  Fajnie by było jakbyś pisał dokładnie jakich komponentów użyć i gdzie kupić, ja bym chętnie nawet kupował w nettigo.pl, tak abyśmy mogli próbować co jest na blogu. Np fotorezystory, plytki prototypowe etc.

  Odpowiedz
  1. netmaniac Autor wpisu

   Co do dokładnej listy komponentów – poprawię się, bo faktycznie wartości rezystorów nie podałem.

   Co do pomysłu zestawów do kupienia na nettigo.pl – taki mam właśnie zamiar. Niestety, ale formalne sprawy (czytaj – urząd celny :) ) opóźniają moment w którym zestawy będą gotowe. Ale mam nadzieję, że już lada moment ;)

   Odpowiedz
 2. tdi

  Świetnie ! Póki co płytkę zakupię w sklepie z elektroniką w Poznaniu. A co do komponentów to po prostu tacy ludzie jak ja, nie posiadający żadnego doświadczenia z elektroniką mogą mieć problem z dobraniem odpowiednich np. rezystorów. Ja jestem na etapie, że nawet nie wiem po co one tam są do końca :) Mam podejrzenie że po to żeby nie sfajczyć Arduina.
  Dowiadywałem się także o możliwość podłączenia silniczka lub dwóch i także jest to ciężka sprawa jak się okazuje. Są silniczki z przekładniami, enkoderem etc. Chodzi mi o silnik DC, nie krokowy.

  Odpowiedz
 3. Marcin

  Witam,

  Czy do takiej plytki mozna rowniez podlaczac zasilanie 220, zeby sprawdzic jak dziala przekaznik?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.