Tag: biblioteka

HM-10 i HM-11 czyli Bluetooth BLE i meandry chińszczyzny

Ostatnio dodałem dwa moduły BLE do oferty Nettigo. To HM-10 i HM-11. Ten pierwszy w zasadzie mamy już w ofercie, jednak z różnych powodów zdecydowałem, że wersja bezpośrednio od producenta będzie ciekawym uzupełnieniem. Po pierwsze – dostępność bez przylutowanego adaptera. Jeśli pasuje Ci ten moduł, możesz go użyć w swoim projekcie, na własnym PCB. Ważne gdy potrzebna jest miniaturyzacja. Jak dalsza miniaturyzacja jest potrzebna – to oprócz HM-10 jako niezlutowana para moduł + adapter mamy teraz również HM-11. HM-11 ma ten sam chip, ten sam firmware, tylko mniejszy rozmiar. Okupił to utratą części IO ale kilka zostało. Bluetooth 4.0 wspierany

Czytaj dalej...

Małe ESP32-C3 – wygodne, miniaturowe, wydajne

Ostatnio pojawiło się kilka płytek z ESP32-C3. Wydaje mi się, że ten układ (ESP32-C3) jest dość popularny wśród projektujących urządzenia, bo ma zintegrowany w jednej kości z ESP32 układ pamięci flash. Upraszcza to projekt, a 4MB wystarczają w większości zastosowań. Te moduły o których myślę, to XIAO ESP32-C3 od SeedStudio, oraz ESP32-C3 mini v1 od, jak to nazywamy Yā nǔ shén. Obydwa są niewielkie (rozmiar poniżej 2,5 cm x 2 cm), sporo wyjść jak na taki format, wydajny procesor ESP32 i port USB C do zasilania/programowania. Różnice? XIAO oprócz samego ESP32 na pokładzie ma układ do zarządzania ładowaniem baterii LiPo,

Czytaj dalej...

Syntezator z Teensy 4.0

W ramach dobrze znanego przeglądu sieci – ciekawy projekt syntezatora zbudowany w oparciu o Teensy 4.0. Parę części do tego, ładne pudełko i… : Całość przedstawiona na filmie w serwisie YT, kod jest dostępny na Github: https://github.com/NickCulbertson/Teensy-Arcade-Synth Ale to nie koniec! Ten sam autor, Nick Culbertson zrobił emulator klasycznego 6-cio głosowego syntezatora (analogowego) też używając Teensy. Tym razem projekt zaczął z Teensy 4.0 a skończył na Teensy 4.1 (przydało się znaczenie więcej I/O które oferuje 4.1) ale efekt jest spektakularny. Polecam zobaczyć obydwa filmy, zwłaszcza jeśli chcesz zrozumieć, czemu tyle osób tak chwali Teensy 4.0/4.1 jako narzędzia niezbędne w budowie

Czytaj dalej...

Spalony wzmacniacz – PAM8610 na ratunek

Cóż, stary wzmacniacz wyzionął ducha. W analogowe nie jestem dobry, nie dałem rady zdiagnozować problemu. Co prawda jeszcze mam zamiar spróbować, ale… fajnie by było gdyby coś grało, a słuchawek mam dość już gdy wychodzę, więc… Prosty moduł z PAM8610 na ratunek. PAM8610 to układy z wbudowanym wzmacniaczem klasy D, dla typowych 8Ω głośników dający wzmocnienie 2x10W. Wystarczy. Mamy w Nettigo gotowy moduł z PAM8610 wyposażony w niezbędne złącza i osprzęt. Podłączenie nie sprawiło dużo kłopotów, cztery przewody do głośników, zasilania 12V ze standardowego zasilacza z wtyczką 5.5/2.1, przewód z audio jack podłączony do nieużywanego telefonu ze Spotify. Stary wzmacniacz

Czytaj dalej...

INA226 czyli jak mierzyć moc zużytą przez układ cz 1

Często po zbudowaniu swojego układu pojawia się pytanie – a ile, mówiąc kolokwialnie, to żre prądu? Nie zawsze zmierzenie prądu i napięcia gdy układ leży na biurku wystarczy. Czasem chcesz wbudować pomiar tych parametrów w swój układ. Stanie wtedy z multimetrami nie jest rozwiązaniem. Potrzebujesz mierzyć napięcie zasilające układ i płynący prąd. O ile napięcie wejściowe, zasilające w miarę prosto zmierzyć to z prądem jest nieco trudniej. Między źródło zasilania a twój układ trzeba wstawić niewielki rezystor i mierzyć na nim napięcie, by z prawa Ohma wyliczyć prąd płynący przez niego. Bo taki sam prąd popłynie przez bocznik jak i

Czytaj dalej...

DHT22 po taniości

Powiem szczerze, nie jestem fanem czujników z rodziny DHT. Pewnie właśnie dlatego chyba nigdy nie było nic tutaj o tym sensorze. A mam wrażenie, że te czujniki ciągle gdzieś „latają” w świecie DIY. Gdzie się nie popatrzy, są w różnych zestawach startowych, na różnych stronach z tutorialami pełno jest przykładów użycia DHT. Po dłuższym zastanowieniu się, widzę jedną, jedyną przewagę DHT nad sensorami typu SHT, BME, BMP i innymi. Specyficzny protokół komunikacji na jednym tylko pinie pozwala go podpiąć do systemów z brakującymi wolnymi IO. Co prawda, jeśli w projekcie już używasz I2C to już nie jest to przewaga, bo

Czytaj dalej...

Przedstawiamy NAM 0.4 – LoRaWAN część 1

Przedstawiamy wam kolejną iterację modułów NAM – pierwszą dostępną wersję z serii 0.4. Z jednej strony zupełnie nowy sensor, z drugiej starałem się zachować jak najwięcej ze sprawdzonej linii 0.3. Czyli co zostało? Obudowa, kształt i podstawowe elementy. Czyli SDS011, BME280 i HECA do kondycjonowania powietrza. Również baza kodu jest wspólna, co znaczy, że na razie kolejne wersje powinny nowości wprowadzać od razu do 0.3 i 0.4. To co się zmieniło? Skoro pierwszy moduł z 0.4 miał wspierać LoRaWAN, dlatego jest oparty o nowy moduł Heltec Wireless Stick, który widzieliście tutaj na blogu we wpisach o LoRaWAN. Czyli mamy ESP32.

Czytaj dalej...

Improwizowana obudowa do WiFi LoRa 32

Robiąc coś, jedno jest pewne – pomyłki. I to zarówno we własnym wykonaniu, jak i cudzym. Tym razem chodzi o cudzą. Widząc rosnące zainteresowanie Meshtastic, zamówiliśmy w Heltec’u nieco więcej modułów LoRa 32 i obudów do nich. Przez pomyłkę chińskiej strony dostaliśmy same moduły, bez dedykowanych obudów. W sumie lepiej niż odwrotna sytuacja – dostać same obudowy, bez modułów. Idea DIY związana jest z umiejętnością improwizowania. Już dawno zauważyłem, że pudełka w które pakowane są moduły Heltec dobrze służą jako improwizowane obudowy. Najprościej jest przeprowadzić w jakiś sposób kabel USB by móc zasilić moduł wewnątrz. Idealnie byłoby gdyby dało się

Czytaj dalej...

Meshtastic – co to, po co i jak?

Nazwę Meshtasatic słyszałem już jakiś czas temu, proszono mnie bym spróbował przybliżyć ten temat. Wcześniej sam nie miałem z nim doświadczeń, więc zacząłem pierwsze eksperymenty. Tutaj napiszę o swoich wrażeniach, bo mimo, że dokumentacji dużo, materiałów sporo to jednak nie wszystkie koncepty dla mnie na początku były oczywiste. Zacznijmy od hasła Meshtastic: An open source, off-grid, decentralized, mesh network built to run on affordable, low-power devices. Spróbujmy przetłumaczyć – Otwarto-źródłowa, poza-sieciowa, zdecentralizowana sieć kratowa zbudowana z użyciem niedrogich urządzeń nie używających dużych mocy. Nie wiem czy dobrze mi wyszło ale co to znaczy? Meshtastic to sieć do przesyłania niewielkich wiadomości.

Czytaj dalej...