Aktualizacja firmware w NanoVNA-H w systemie Windows 10

NanoVNA-H to bardzo tani i użyteczny wektorowy analizator sieci. Szczególnie wtedy gdy podepniesz go do komputera z aplikacją nano-saver czy telefonu z odpaloną aplikacją webową.

Niska cena narzuca pewne konstrukcyjne ograniczenia. Przy tej klasie sprzętu szybko dowiadujemy się czym kompromis. Jednak jakość wykonania NanoVNA-H jest na bardzo wysokim poziomie. Sekcje radiowe są ekranowane, a płytka polutowania ładnie, bez typowych dla nisko-budżetowych sprzętów niedoróbek. Poniżej zdjęcie tego co można zobaczyć wewnątrz obudowy.

NanoVNA jest bardzo dobrym przykładem projektu Open Source. Ciągły i aktywny rozwój oprogramowania cały czas przesuwa granicę tego, do czego zdolne jest urządzenie. Aktualizacja firmware nie jest skomplikowana i każdy powinien sobie z nią poradzić.

Przygotowania

Po pierwsze potrzebujemy firmware. Ten pobierzesz z github.com/ttrftech/NanoVNA/releases. W momencie pisania tego poradnika, aktualną wersją jest 0.7.1. Pobierz i rozpakuj archiwum zip.

Po drugie potrzebujesz narzędzia DFU. Znajdziesz je na stronie ST: www.st.com/en/development-tools/stsw-stm32080.html. Pobierz i zainstaluj.

Procedura aktualizacji oprogramowania

Uruchom program DFU File Manager’a celem wygenerowania plik DFU z pliku HEX. Zrobisz to klikając w przycisk S19 or Hex…, następnie wskazując plik HEX z uprzednio rozpakowanego archiwum zip. Na koniec klikamy w Generate…, nadajemy dowolną nazwę i zapisujemy.

Za pomocą kabla z zestawu podłącz NanoVNA-H do portu USB komputera. Z menu urządzenia wybierz CONFIG / ->DFU / RESET AND ENTER DFU. Urządzenie wejdzie w tryb DFU, a po chwili system Windows zainstaluje sterownik urządzenia STM Device in DFU Mode.

Uruchom program DfuSe Demo, upewnij się, że masz wybrane urządzenie STM Device in DFU Mode. Klikamy opcję Choose… z sekcji Upgrade or Verify Action i wskazujemy na wygenerowany plik DFU.

Powinniśmy zobaczyć komunikat File correctly loaded. Klikamy Upgrade. Jeżeli zobaczymy komunikat Target 00: Upgrade successful ! to znaczy, że cała operacja przebiegła pomyślnie.

Uruchom ponownie NanoVNA-H. Pamiętaj, że po każdej aktualizacji oprogramowania urządzenie należy skalibrować. Ogólnie dobrym podejściem jest kalibrowanie urządzenia dla wybranego zakresu na którym mamy zamiar pracować.

Coś poszło nie tak?

Jeżeli zaś upgrade z jakiegoś powodu się nie powiódł (na przykład na skutek pomyłki – wybranie Upload Action zamiast Upgrade or Verify Action) i po uruchomieniu widzisz tylko biały ekran to nie panikuj. Należy ponownie, uważnie wykonać wszystkie kroki, z tą różnicą, że aby wprowadzić urządzenie w tryb DFU będziemy musieli zewrzeć dwa piny na płycie głównej. W tym celu wyłącz urządzenie. Następnie odkręć 4 śrubki i zdejmij obudowę. Zewrzyj zworkę P1 (VDD z BOOT0) i uruchom urządzenie przełącznikiem. NanoVNA powinno znajdować się teraz w trybie DFU.