Bazyl – czyli jak BBC micro:bit pilnował bazylii (IwE 2019)

W związku ze zbliżającą się konferencją Informatyka w Edukacji 2019, wzorem lat ubiegłych nasz zespół przygotował kilka projektów pokazowych. Ich stopień trudności, czasochłonność i budżet są bardzo zróżnicowane. Wśród nich Bazyl jest jednym z prostszych do wykonania.

Jak prezentuje się Bazyl, każdy widzi.

Założenia są bardzo proste: zadaniem Bazyla jest opieka nad bazylią. Co za tym idzie, musi on od czasu do czasu sprawdzić czy ziemia nie jest sucha. Dobrze by było aby na żądanie wyświetlił wynik pomiaru. Zaś o podlewanie powinien się upomnieć sygnałem dźwiękowym.

Sprzęt

Do budowy posłuży nam BBC micro:bit, zasilanie oraz sygnalizację akustyczną zapewni rozszerzenie Kitronik mi:power, zaś pomiaru wilgotności gleby dokona specjalny czujnik z dwoma elektrodami. Pytanie jak pogodzić ze sobą dwa różne rozszerzenia przykręcane śrubami do micro:bita. Okazało się to banalnie proste. Podczas budowy plastikowe dystanse od mi:powera zastąpiliśmy nakrętkami M3. Dla lepszego efektu wizualnego do pleców mi:power przykręciliśmy wyciętą na laserze figurkę ludzika. Od strony sprzętowej Bazyl był gotowy. Montaż trwał zaledwie kilka minut.

Po śrubach widać, że Kitronik mi:power swoje już przeszedł. Taki już jest los sprzętu podróżującego w demo walizce.

Programowanie

Na co dzień przy pracy z BBC micro:bitem coraz częściej sięgamy po micro Pythona. Daje on większe możliwości i elastyczność. Aczkolwiek przy projektach edukacyjnych za punkt honoru postawiliśmy sobie, aby wszystko stworzyć w edytorze blokowym Microsoft MakeCode. Z resztą kogo my oszukujemy? Bazyl to idealny projekt aby wyklikać wszystko w tym edytorze :)

Raz na 5 minut, sprawdzamy wilgotność przez odczytanie wartości napięcia na pinie P1, do którego podpięty jest czujnik wilgotności gleby. Im większe napięcie tym większa wilgotność. Odczyt raz na 5 minut ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze oszczędzamy prąd. Po drugie przedłużamy żywotność elektrod. Bazyl ma pozłacane elektrody. Są one bardziej odporne na korozję, w porównaniu do standardowych cynowanych. Gdy ziemia będzie sucha Bazyl odegra krótką melodyjkę i pójdzie spać na 5 minut.

Pod przyciskiem A mamy odczyt na żądanie. Po jego naciśnięciu usłyszymy krótkie piknięcie i wyświetli się wykres wilgotności, oraz wartość napięcia w skali 0-1023.

Podsumowanie

Bazyl to prosty i zabawny projekt. Dobitnie pokazuje, że elektronika jest dla każdego i co ważne może być również funkcjonalna. Niech nie zwiedzie was specjalne rozszerzenie z elektrodami. Podobny efekt uzyskacie z 2 gwoździami i kablami zakończonymi krokodylkami.