Raspberry Pi – Zdalne sterowanie przy pomocy dataplicity

https://www.dataplicity.com/apps/Zapewne wielu z Was myślało kiedyś o zdalnym dostępie do swojego raspberry pi, który stoi w domu podczas gdy my jesteśmy zdala od niego. Niestety w wielu przypadkach mogło okazać się, że np. posiadamy zmienne IP, co wiąże się z koniecznością konfigurowania dynamicznych DNSów, lub nasz dostawca nie zezwala na przekierowywanie portów – jednym słowem było to albo trudne albo niemożliwe z przyczyn technicznych. Dzić pokażę Wam jak w dosłownie dwóch prostych krokach dobrać się do malinki spoza sieci lokalnej.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że opisywany przeze mnie sposób nie wymaga od nas żadnej konfiguracji w sieci (dynamiczne dnsy, przekierowania portów itp.). Wystarczy zainstalować na malinie klienta dataplicity i gotowe.

Instalacja

Krok 1

Otwieramy w przeglądarce stronę dataplicity.com. Na niej podajemy swój adres e-mail. Po chwili powinniśmy odebrać na niego wiadomość z przyciskiem do potwierdzenia rejestracji. Wtedy storna poprosi nas o wybranie hasła do konta, a zaraz po tym przekieruje nas na ekran z instrukcją instalacji na malinie.

Krok 2

Po zarejestrowaniu się powinniśmy zobaczyć ekran podobny do tego

Wystarczy, że skopiujemy całą zawartość komendy z okienka i wkleimy ją do konsoli maliny. Zostaniemy poproszeni o hasło administratora. Po jego wpisaniu klient powinien sam się zainstalować i dodać naszą malinę do listy urządzeń.

Interfejs webowy

Zaraz po pomyślnej instalacji możemy przejść na stronę dataplicity.com/devices, na której powinna pojawić się nasza nowo dodana malinka.

Aby otworzyć jej terminal wystarczy, że klikniemy na nasze urządzenie. Naszym oczom ukaże się wtedy konsola w przeglądarce oraz kilka opcji administracyjnych po prawej stronie.

  • Możliwość zmiany nazwy i opisu urządzenia
  • Zajęta i całkowita pamięć maliny
  • Wormhole
  • Restart maliny
  • Usunięcie urządzenia z listy

Wykonywanie poleceń jako administrator

Po uruchomieniu konsoli w przeglądarce jesteśmy zalogowani jako użytkownik dataplicity. Nie znamy jego hasła, dlatego aby wykonywać polecenia z przedrostkiem sudo musimy przełączyć się na innego użytkwonika, który jest administratorem. Takim domyślnym użytkownikiem na malince jest pi. Ja przy instalacji systemu zrobiłem sobie użytkownika o nazwie krupson, dlatego aby się przełączyć wpisuję do terminala polecenie

su krupson

Po czym zostaję poproszony o wpisanie hasła do konta. Po pomyśnej autoryzacji mogę wykonywać polecenia jako superuser.

Wormhole

Jeżeli na naszej malinie pracuje jakaś usługa na porcie 80 (serwer HTTP) np. nginx lub apache to po włączeniu funkcji Wormhole dostaniemy do niej dostęp spoza naszej lokalnej sieci wpisując w przeglądarce adres podany pod przełącznikiem od owej funkcji.

Aplikacje

Na stronie dataplicity.com/apps możemy pobrać aplikację na smartfon Apple lub z systemem Android, a także na system macOS lub Windows 10 (aplikacja uniwersalna). Aplikacje mobilne funkcjonalnie nie różnią się niczym od wersji przeglądarkowej, natomiast korzystając z wersji desktopowych przy wykupieniu odpowiedniego planu możemy także monitorować stan malinki i zyskać kilka innych ciekawych funkcji.

Podsumowanie

Moim zdaniem już sam dostęp do konsoli spoza sieci lokalnej bez żmudnej konfiguracji w routerze jest dużym atutem tego rozwiązania. Oczywiście nie powinniśmy stosować tej storny przy dostępie z wewnątrz naszej sieci, bo mija się to z celem i wprowadza niepotrzebne opóźnienia, ale jeżeli nie ma nas akurat w domu a chcemy dostać się do serwera NAS postawionego na malince lub wydać jej jakieś polecenie to możemy to w prosty sposób zrobić nawet z telefonu.