Raspberry Pi – Na ratunek karcie pamięci

W dzisiejszym wpisie poświęconym mini komputerkowi Raspberry Pi dowiemy się jak uchronić kartę pamięci na której zainstalowany jest system operacyjny od przedwczesnej śmierci. Jak wiadomo każda pamięć typu flash (a do tego grona zaliczają się właśnie karty pamięci używane w RPi) ma ograniczoną ilość cykli zapisów. Po ich wyczerpaniu komórki pamięci nie mogą być nadpisane i tym samym karta zaczyna umierać. Dziś zaprezentuję Wam kilka trików jak ograniczyć ilość zapisów które Raspbian wykonuje pod maską.

Wszystkie kroki wykonałem na moim Raspberry Pi 2 model B z zainstalowanym systemem Raspbian Stretch Lite przez SSH. Należy pamiętać, że wszystkie polecenia trzeba poprzedzić komendą sudo, gdyż będziemy potrzebowali do ich wykonania uprawnień administratora.

Wskazówka: Jeżeli zapomnimy poprzedzić komendy słówkiem sudo, przez co wyświetli nam się informacja o braku uprawnień możemy wpisać sudo !! dzięki czemu ostatnia komenda którą wpisaliśmy wykona się z uprawnieniami administratora :)

Krok 1: Upewniamy się, że mamy aktualne paczki

Wpisujemy w konsoli następujące polecenia:

apt-get update

apt-get upgrade

Krok 2: Zmieniamy domyślny systemowy logger na busybox

BusyBox to zestaw narzędzi przeznaczony dla systemó wbudowanych opartych na linuxie. Znajduję się w nim między innymi logger, który zapisuje dane do bufora kołowego zamiast zajmować coraz to więcej miejsca na dysku przez zwykłe logowanie wszystkeigo po kolei.

Aby zainstalować nowy logger wpisujemy w konsoli

apt-get install busybox-syslogd

a po pomyślnym zainstalowaniu usuwamy kompletnie stary logger:

dpkg --purge rsyslog

Teraz możemy sprawdzić ostatnie logi komendą logread

Krok 3: Wyłączamy plik wymiany

Systemy z rodziny *nix używają specjalnej partycji nazwanej swap (ang. wymiana) w celu przechowywania danych, które normalnie powinny być w RAMie jednak nie ma tam już miejsca lub system uznał, że lepiej będzie zapisać je na dysku.

Raspbian zamiast partycji swap ma do tego specjalny folder. Możemy wyłączyć używanie tego mechanizmu edytując plik /boot/cmdline.txt

W tym celu należy wpisać w konsoli nano /boot/cmdline.txt po czym na końcu pierwszej linijki dopisać  noswap. U mnie po edycji ten plik wyglądał w następujący sposób:

dwc_otg.lpm_enable=0 console=serial0,115200 console=tty1 root=PARTUUID=2b099403-02 rootfstype=ext4 elevator=deadline fsck.repair=yes rootwait noswap

Możemy także całkowicie usunąć pliki wymiany (zauważyłem, że na nowszych raspbianach powyższy trick nie do końca działa tak jakbyśmy tego oczekiwali) wykonując polecenia:

sudo chmod -x /etc/init.d/dphys-swapfile
sudo swapoff -a
sudo rm /var/swap

Krok 4: Przerzucamy tymczasowe pliki systemowe do pamięci RAM

Aby to zrobić najpierw musimy je usunąć, a następnie zrobić w ich miejscu dowiązania symboliczne do folderu /tmp/

W tym celu wpisujemy komendę

UWAGA! Jeżeli skasujemy folder /var/spool przestaną działać nam crontaby użytkownika (będziemy mogli edytować tylko globalne). Jeżeli chcecie pozostawić sobie możliwość modyfikacji crontaba poleceniem crontab -e usuńcie z poniższego polecenia fragment /var/spool!

rm -rf /var/lib/dhcp/ /var/run /var/spool /var/lock /etc/resolv.conf

a następnie po kolei tworzymy dowiązania:

ln -s /tmp /var/lib/dhcp
ln -s /tmp /var/run
ln -s /tmp /var/spool
ln -s /tmp /var/lock

Z racji tego, że dowiązanie musi wskazywać na istniejący już plik/folder w momencie jego utworzenia dla pliku /etc/resolv.conf musimy najpierw utworzyć resolv.conf w katalogu /tmp

W tym celu wpisujemy do konsoli touch /tmp/dhcpcd.resolv.conf

A następnie tworzymy dowiązanie analogicznie do powyższych ln -s /tmp/dhcpcd.resolv.conf /etc/resolv.conf

Użytkownik pm7 w komentarzu zasugerował, że warto również tworzyć plik /tmp/dhcpd.resolv.conf przy każdym reboocie systemu (czyli np. dodając linijkę @reboot touch /tmp/dhcpcd.resolv.confdo crontaba (crontab możemy edytować poleceniem  nano crontab -e)). U mnie ten plik był edytowalny i zapisywalny przez system nawet po restarcie, ale na pewno utworzenie go przy każdym rozruchu systemu nie zaszkodzi :)

Krok 5: Montujemy partycję główną z parametrem noatime

Kiedy utworzymy lub zapiszemy jakiś plik jasne jest, że w jego metadanych pojawi się informacja o czasie zapisu. Jednak systemy *nix poza tymi informacjami zapisują w metadanych także czas ostatniego dostępu do pliku przez co nasza karta pamięci może dość szybko się zużyć nawet jeżeli nie wykonujemy na niej żadnych zapisów. Aby wyłączyć tę opcję musimy dopisać parametr noatime w pliku /etc/fstab w linijce odpowiadającej partycji zamontowanej w /.

W tym celu wpisuejmy

nano /etc/fstab

A następnie dopisujemy noatime po przecinku zaraz za defaults. U mnie wygląda to tak:

W Raspbianie prawdopodobnie będziecie mieli ten parametr wpisany domyślnie, jednak użytkownicy innych dystrybucji powinni to sprawdzić :)

Krok 6: Restartujemy Raspberry

Aby wykonać restart systemu wpisujemy komendę

shutdown -r now

Krok 7: Weryfikacja

Po restarcie systemu warto sprawdzić, czy wszystkie ważniejsze zmiany się zachowały.

W tym celu wpisujemy w konsoli polecenie ls -la /var, które wyświetli nam listę plików i dowiązań. Dowiązania powinny być oznaczone specjalnym podświetleniem. Jeżeli tam są to znaczy, że jest ok :)

Poleceniem swapon -s możemy sprawdzić czy plik wymiany jest używany.

U mnie wynik tego polecenia wygląda następująco:

krupson@raspberrypi:~ $ swapon -s
Filename                Type      Size  Used  Priority
/var/swap                file      102396 0    -1

W kolumnie Used widnieje 0, więc swap nie jest używany.

Inną metodą sprawdzenia pliku wymiany jest wpisanie polecenia  cat /proc/meminfo  oraz odszukanie linijki podpisanej SwapTotal. U mnie wygląda ona następująco:

SwapTotal:       0 kB
SwapFree:       0 kB

Nasza karta jest już bezpieczna

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków możemy być z siebie dumni, gdyż przedłużyliśmy życie naszej karty pamięci przynajmniej kilkukrotnie :) Na koniec warto zrobić sobie obraz takiego systemu i zapisać na dysku, abyśmy w przyszłości mogli go łatwo przywrócić gdy przypadkiem coś uszkodzimy.