Webduino – serwer WWW dla Arduino z Ethernet shieldem

Shield to moduł nakładany na Arduino, dodający nowe funkcje do całości. Zwykle zabiera kilka wejść i wyjść na komunikację między modułem i samym Arduino.

Jeśli chcesz podłączyć Arduino do sieci komputerowej najprostszym rozwiązaniem będzie użycie modułu ethernetowego, tak zwanego Ethernet Shield. Ethernet Shield to moduł zapewniający komunikację Arduino z siecią przez TCP/IP.

Arduino z założonym Ethernet Shieldem
Arduino z założonym Ethernet Shieldem

Shielda oczywiście nie musicie oprogramowywać od zera. Jest do tego biblioteka będąca częścią Arduino IDE – Ethernet. Mimo, że znacznie ona upraszcza pisanie serwerów sieciowych czy oprogramowania klienckiego, to nadal nie jest to trywialne zadanie. Każdy, kto próbował pisać takie oprogramowanie nie korzystając z bibliotek zapewniających wysoki poziom abstrakcji, wie, że to żmudne zajęcie.

Zapewne to było motywacją dla Bena Combee, autora właśnie opublikowanej biblioteki Webduino, która załatwia za was większość brudnej pracy ;) jeśli potrzebujecie na szybko kontrolować Arduino przez sieć. Kilka linijek kodu i proszę – sterowanie brzęczkiem przez WWW.

Oczywiście – jest to bardzo prosta biblioteka i nie zawiera wsparcia dla żadnej autentykacji – więc wystawiając to w Internet zapraszacie cały świat do sterowania waszym Arduino ;))

Chcesz podłączyć Arduino do sieci?