Nootropic Design – Hackvision – instrukcja montażu

Mała, oparta o Arduino platforma do gier wideo. Poczujesz się jak za dawnych lat grając w Space Invaders. I nie tylko!

Hackvison w Polsce można kupić w Nettigo.

Budowa Hackvision jest łatwa i może zostać ukończona w 30-60 minut w zależności od twojego doświadczenia.

Przygotowanie

  • Zbierz potrzebne narzędzia: lutownicę, cynę, obcinaczki do przewodów, nożyczki i taśmę klejącą do przytrzymywania elementów podczas lutowania. Dobrze jest też zaopatrzyć się w jakąś ochronę oczu przed odpryskami, które mogą powstać przy przycinaniu wyprowadzeń elementów.
  • Zapoznaj się z listą potrzebnych elementów, sprawdź, czy masz wszystkie i jesteś w stanie je rozpoznać.

Instrukcja montażu

Kolejność montażu w zasadzie nie jest istotna. Można zostawić sobie lutowanie złącz RCA i zasilania na koniec z racji tego, że może to sprawić nieco problemów, a w miarę lutowania prostszych elementów będzie ci szło lepiej. Nie zwlekaj – możesz tego dokonać!

Zapoznaj się z całą instrukcją zanim zaczniesz. Zwróć uwagę na to, że dwa kroki są opcjonalne. Pierwszy – rezystor 75-omowy powinien zostać wlutowany, jeśli napotkasz problemy z jakimś starym telewizorem (mało prawdopodobne). Drugi krok musisz wykonać, jeśli masz telewizor PAL (czyli w Polsce ten krok trzeba wykonać).

 

Krok 1

Włóż rezystory  R1, R2 i R3 w odpowiednie miejsca. R1 powinien się znaleźć zaraz powyżej podstawki pod układ scalony i jest oznaczony paskami o kolorach kolejno: brązowym, czarnym, pomarańczowym i złotym (10 kOhm).

 

R2 i R3 mają iść w prawy górny róg płytki. R2 ma wartość 330 Ohm (pomarańczowy-pomarańczowy-brązowy-złoty, może być też pomarańczowy-pomarańczowy-czarny-czarny-brązowy, czyli tolerancja 1%, a nie 5%).

R3 ma wartość 1kOhm (brązowy-czarny-czerwony złoty lub brązowy-czarny-czarny-brązowy-brązowy).

Rezystory nie są spolaryzowane, więc nie musisz się martwić o to, w którą stronę wkładasz je w otwory.

NIE INSTALUJ 75-omowego rezystora R4. R4 jest tylko na wypadek problemów z telewizorem. Będzie o tym mowa w części Rozwiązywanie problemów poniżej.

Z drugiej strony płytki przylutuj wyprowadzenia rezystorów, nagrzewając zarówno samo wyprowadzenie, jak i pole lutownicze przez kilka sekund, a następnie przykładając doń cynę.

Używając obcinaczek skróć niepotrzebnie długie wyprowadzenia.

 

Krok 2

Włóż dwie diody D1 i D2 w odpowiednie miejsca w prawym górnym rogu płytki. Obie diody są identyczne. Diody są spolaryzowane i muszą być odpowiednio ustawione. Czarny pasek wokół jednego końca diody powinien się znaleźć po prawej stronie.

 

Przylutuj diody.

Odetnij wystające końcówki.

Krok 3 (opcjonalny)

Jeśli mieszkasz w kraju, w którym stosuje się standard PAL (czyli na przykład w Polsce), musisz wlutować zworkę (drut) pomiędzy dwa punkty oznaczone „PAL” zaraz powyżej podstawki pod układ scalony. Możesz użyć jakiegokolwiek cienkiego drutu, na przykład odciętego wcześniej wyprowadzenia diody lub rezystora. Ten drut zwiera cyfrowy pin numer 12 do masy, co nakazuje firmware’owi Hackvision zainicjalizowanie biblioteki TVout z parametrami PAL.

 

Zwróć uwagę na to, że jeśli podłączysz tę zworkę, nie możesz używać cyfrowego pinu 12 do niczego. Ustawienie pinu 12 jako wyjścia i ustawienie na nim stanu wysokiego spowoduje zwarcie i uszkodzenie mikrokontrolera.

 

Krok 4

Przylutuj podstawkę pod układ scalony w odpowiednie miejsce. Ustaw podstawkę tak, żeby wycięcie na jednym z jej końców zgadzało się z wycięciem naniesionym na płytce. Użyj kawałka taśmy do przytrzymania podstawki na miejscu, kiedy będziesz ją lutować. Jest 28 pinów, ale to łatwe. Upewnij się, że nagrzałeś pin i pole lutownicze przez kilka sekund, zanim przyłożysz cynę.

 

Krok 5

Umieść rezonator kwarcowy 16 MHz w odpowiednim miejscu, pod podstawką na układ scalony. Rezonatory kwarcowe nie mają polaryzacji, więc ułożenie nie ma znaczenia.

 

Odwróć płytkę i przylutuj wyprowadzenia.

Jak zwykle, odetnij zbyt długie wyprowadzenia.

Krok 6

Włóż dwa kondensatory 22pF, C3 i C4, w pobliżu kwarcu. Te kondensatory również nie są spolaryzowane.

Odwróć płytkę i przylutuj.

Obetnij wyprowadzenia.

Krok 7

Włóż i przylutuj dwa malutkie kondensatory .1uF (inaczej 100 nF) C5 i C6. C5 jest po lewej stronie kryształu. C6 jest nad podstawką pod układ scalony.

 

Odwróć płytkę i przylutuj.

Obetnij wyprowadzenia.

 

Krok 8

Złącza RCA: włóż jedno ze złączy w płytkę, przymocuj je taśmą i odwróć płytkę. Jeśli plastikowe kołki na spodzie złącza nie bardzo pasują do otworów w płytce, po prostu przesuń gniazdo w kierunku otworów, aż kołki znajdą się w odpowiednich pozycjach. Otwory na wyprowadzenia są dosyć duże, więc będziesz potrzebował więcej cyny, aby je przylutować.

 

Przytrzymaj lutownicę na wyprowadzeniu i punkcie lutowniczym, aby nagrzać je dokładnie. Następnie zaaplikuj tam solidną ilość cyny. Odpowiednie nagrzanie punktu lutowniczego i wyprowadzenia może sprawiać trudności, dlatego należy być cierpliwym i ciągle próbować.

Powtórz te czynności dla drugiego złącza RCA

Za pomocą obcinaczki obetnij zbędne wyprowadzenia.

 

Krok 9

Złącze zasilania: ten krok jest podobny do lutowania złącz RCA. Na złączu są 3 wyprowadzenia. Użyj kawałka taśmy do przytrzymania złącza i odwróć płytkę.

 

Tak samo, jak przy złączach RCA, nagrzej dostatecznie wyprowadzenie oraz punkt lutowniczy i solidnie wypełnij otwór cyną. Bądź cierpliwy, dasz radę!

 

Krok 10

Włóż 3-końcówkowy stabilizator napięcia w miejsce oznaczone IC1. Ułóż stabilizator zgodnie z nadrukiem na płytce. Będziesz musiał wygiąć wyprowadzenia, aby zmieścić je w otwory.

 

Przylutuj wyprowadzenia od spodu.

Odetnij wyprowadzenia.

Krok 11

Włóż dwa kondensatory C1 i C2 w miejsca obok stabilizatora. C1 to kondensator 100 uF i jest on nieco większy od kondensatora C2 o wartości 10 uF. Te kondensatory są spolaryzowane, dłuższe wyprowadzenie to biegun dodatni (anoda). Upewnij się, że dłuższe wyprowadzenie zostało włożone w otwór ozanczony (+).

 

Odwróć płytkę i przylutuj.

Obetnij wyprowadzenia.

 

Krok 12

Włóż mały przycisk typu microswitch w miejsce w lewym górnym rogu płytki. To jest przycisk resetu. Powinien bez trudu wejść w otwory.

 

Odwróć płytkę i wygnij nóżki przełącznika, aby leżały tak płasko, jak to tylko możliwe.

Przylutuje je na spodniej stronie płytki.

 

Krok 13

Umieść 5 przycisków kontrolera: cztery przyciski kierunkowe po lewej stronie i przycisk „fire” po prawej. Powinny ładnie wpasować się w odpowiednie miejsca.

 

Po spodniej stronie płytki wygnij wyprowadzenia przycisków tak, aby leżały płasko.

Przylutuj je.

 

Krok 14

Złącze do programowania: włóż 6-pinowe kątowe złącze męskie tak, jak pokazano, „krótką” stroną do płytki. Plastikowa część powinna płasko leżeć na płytce.

 

Aby przytrzymać złącze w miejscu, zanim odwrócisz płytkę, przylutuj jeden ze styków na wierzchu płytki.

Odwróć płytkę i przylutuj 6 styków.

 

Krok 15

Teraz czas włożyć mikrokontroler ATmega328 w podstawkę Układy scalone mogą być wrażliwe na elektryczność statyczną, więc dotknij czegoś uziemionego, na przykład kaloryfera, aby upewnić się, że przeniesiesz ze swojego ciała żadnych ładunków elektrostatycznych.

 

Wyprowadzenia są lekko rozgięte, dlatego trzeba je nieco przygiąć o jakąś płaską powierzchnię przed włożeniem układu do podstawki.

Kiedy oba rzędy pinów są już ułożone równolegle względem siebie, ostrożnie włóż układ do podstawki. Upewnij się, że wycięcie w chipie jest skierowane w tę samą stronę, co wycięcie w podstawce. Musisz użyć nieco siły, aby wcisnąć układ do podstawki.

/td>

Krok 16

Już prawie skończone. Nałóż teraz nakładki na przyciski kontrolera, ostrożnie je wciskając.

Krok 17

Zróbmy krótki test zanim nakleimy piankową podkładkę na spód płytki. Staraj się nie dotykać spodniej strony PCB, szczególnie obszaru wokół kwarcu.

 

Podłącz Hackvision do telewizora przy użyciu zwykłych kabli RCA, jednego dla sygnału wideo, drugiego dla audio. Z racji tego, że jest tylko jedno wyjście audio, podłącz je do lewego (białego) wejścia w twoim telewizorze. Wiele telewizorów odtwarza dźwięk z obu głośników, jeśli tylko lewe wyjście jest podłączone.

Podłącz 9V zasilacz z dodatnim biegunem w środku wtyczki do twojego Hackvision. Powinieneś usłyszeć „pstryknięcie” z telewizora i menu gry powinno się pojawić na ekranie.

Jeśli coś nie działa, zajrzyj do sekcji Rozwiązywanie problemów poniżej.

Krok 18

W twoim kicie znajduje się piankowa, samoprzylepna podkładka. Ważne jest, aby odizolować płytkę z obwodami od twoich dłoni, kiedy używasz Hackvision. Jeśli jej nie zaizolujesz i dotkniesz styków kwarcu lub kondensatorów 22 pF, układ zacznie wariować (nie jest to niebezpieczne dla chipu [prawdopodobnie]). Jeśli nie planujesz lutować więcej złączy do Hackvision, na przykład do padów, możesz po prostu przyciąć piankę do odpowiednich wymiarów i przykleić ją z tyłu płytki. Jeśli jednak planujesz dalsze eksperymenty z układem, przytnij piankę tak, aby odsłaniała odpowiednie punkty lutownicze.Tutaj jest wzór, który możesz wydrukować i według niego wyciąć piankę.

Krok 19

Jeśli wygląda na to, że wszystko działa, możesz już upajać się dumą z własnoręcznie złożonego urządzenia. Tera pomyśl o grach, które ty będziesz tworzył!

Rozwiązywanie problemów

Jeśli złożyłeś Hackvision, a ono nie działa, pozwól zadać sobie kilka pytań:

  • Czy twój telewizor na pewno odbiera sygnał z zewnętrznego urządzenia? Sprawdź, czy wszystko w menu jest ustawione poprawnie.
  • Brak obrazu? Czy słyszysz dźwięk podczas włączania Hackvision? Przy pojawianiu się menu powinien być słyszalny krótki dźwięk. Spróbuj nacisnąć przycisk reset i wyregulować poziom głosu. Jeśli słyszysz dźwięk, ale na ekranie nic się nie pojawia, to wiadomo, że procesor Hackvision działa, ale jest problem z obrazem.
  • Czy masz wgrane najnowsze firmware Hackvision (z wstępnie załadowanymi grami) i bibliotekę TVout? Jeśli nie, musisz użyć adaptera USB-serial do aktualizacji. Nie używaj jednak biblioteki z oficjalnej strony TVout. Biblioteka dostarczana wraz z grą zajmuje mniej miejsca w pamięci, co jest wymagane przy bardzo obszernym firmware Hackvision.
  • Próbowałeś z innym telewizorem? Jest możliwe, że pewne modele TV nie będą działać. Większość telewizorów jest bardzo tolerancyjna wobec sygnału wytwarzanego przez Hackvision.
  • Jeśli twój telewizor jest stary i sądzisz, że jest niestandardowy, możesz spróbować wlutować rezystor 75 Ohm. To może pomóc w przypadku telewizorów, które nie mają takiego rezystora wewnątrz.
  • Na pewno podłączyłeś wszystko poprawnie? Sprawdź dwa razy połączenia lutowane, upewniając się, że nie ma żadnych zwarć. Użyj w tym celu multimetru. Możesz zajrzeć do schematu zamieszczonego na stronie projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.