Lutowanie Motor Stepper Servo shielda od Adafruit

Niniejszy artykuł jest tłumaczeniem tego artykułu.

Sam zestaw można kupić w Polsce tutaj: Arduino Motor|Stepper|Servo Shield

Po pierwsze, sprawdź, czy masz wszystkie części! Zapoznaj się z listą części tutaj i po lewej.

Sprawdź także, czy masz wszystkie narzędzia potrzebne do montażu.

Umieść płytkę drukowaną w imadle lub innym uchwycie do płytek i nastaw lutownicę na ok. 370 stopni Celsjusza (700 stopni Fahrenheita).
Pierwszymi montowanymi częściami będą rezystory R1 i R2. Wygnij ich nóżki tak, aby wyglądały jak zszywki, podobnie, jak na zdjęciu.

Następnie, wsuń rezystory w płytkę tak, jak pokazano, żeby leżały na niej płasko. Rozegnij nóżki rezystorów tak, żeby nie wypadły z płytki po jej odwróceniu.

Rezystory nie są spolaryzowane, co oznacza, że możesz je włożyć w dowolną stronę i wszystko będzie działać.

Używając grotu lutownicy, rozgrzej jednocześnie drut rezystora i metalowy pierścień na płytce (punkt lutowniczy). Po kilku sekundach przytknij do rozgrzanego miejsca cynę lutowniczą tak, żeby roztopiła się i utworzyła ładny stożek. Wtedy odsuń cynę i lutownicę. Zrób to z wszystkimi czterema drutami.
Sprawdź zlutowane połączenia, wszystkie powinny być ładne i czyste.

Przytnij wystające wyprowadzenia tuż nad połączeniami używając płaskich szczypiec.

Następnie umieść trzy żółte kondensatory ceramiczne C4, C2 i C6. Kondensatory ceramiczne nie są spolaryzowane, więc możesz je włożyć w dowolną stronę i wszystko będzie działać.

Wygnij druty tak, jak w przypadku rezystorów.

Przylutuj wszystkie 6 wyprowadzeń i przytnij je podobnie, jak to było z rezystorami.

Następny będzie 6mm mikroprzycisk (tact switch) RESET i drabinka rezystorowa RN1. Mikroprzycisk jest używany do resetowania Arduino, ponieważ nie jest możliwe sięgnięcie do przycisku resetowania, kiedy sterownik silników będzie włączony.

Drabinka rezystorowa jest używana do podciągnięcia pinów w układach kontrolerów silników, żeby te nie napędzały silników, dopóki Arduino im nie powie.

Mikroprzycisk może być włożony w dowolną stronę, jednak drabinka rezystorowa musi być ustawiona w konkretnym położeniu. Upewnij się, że jej koniec oznaczony kropką jest po tej samej stronie, co krzyżyk na rysunku drabinki naniesionym na płytkę (zobacz zdjęcie po lewej).

Odwróć płytkę i przylutuj drabinkę rezystorową oraz mikroprzycisk. Nie musisz przycinać ich wyprowadzeń, bo są całkiem krótkie.
Następnie, trzy układy scalone (IC): IC1, IC2 i IC3.
Układy scalone prosto z fabryki mają nóżki wygięte pod kątem tak, że trudno je włożyć w płytkę. Przygotuj je do lutowanie, delikatnie przyginając nóżki o stół lub inną płaską powierzchnię, żeby były idealnie proste.

Najnowsze zestawy od Adafruit dostarczane są z dwoma 16-pinowymi gniazdami na sterowniki silników L293D. Są one OPCJONALNE i niekonieczne do działania układu.

Jeśli nie jesteś doświadczony w sterowaniu silnikami (prawdopodobieństwo, że podłączysz zły silnik jest duże), powinieneś je zainstalować, żeby można było łatwo wymienić L293D w razie uszkodzenia.

Jeśli jesteś doświadczony, możesz pominąć te podstawki, jako że obniżają one zdolność odprowadzania ciepła układów.

Układy scalone muszą być umieszczone w określony sposób, żeby działały poprawnie. W celu ułatwienia montażu, każdy układ ma wycięcie w kształcie litery U na górze. Na płytce drukowanej jest wydrukowany kształt układu i jeden jego koniec ma takie właśnie wycięcie. Upewnij się, że oba wycięcia są po tej samej stronie. Na tej płytce, wszystkie są zorientowane w tę samą stronę.

Delikatnie włóż trzy układy. Sprawdź, czy żadna z nóżek nie jest wygięta ani złamana.

74HC595 ma być w środku, dwa L293Ds po bokach.

Przylutuj każdy pin układów scalonych.

Cztery piny na środku sterownika silników L293D są przyłączone do dużego radiatora, więc mogą być „zmostkowane” lutowiem, jak pokazano na drugim obrazku .

Następnie trzy kondensatory elektrolityczne 100uF C1, C3 i C5.
Kondensatory elektrolityczne są polaryzowane i muszą być umieszczone z właściwą orientacją, inaczej mogą wybuchnąć! Dłuższe wyprowadzenie kondensatora jest oznaczone (+) i wchodzi w otwór oznaczony +. Zdjęcia w powiększeniu pokazują, który otwór jest tym z plusem.

Po dwukrotnym sprawdzeniu polaryzacji, przylutuj i przytnij wyprowadzenia trzech kondensatorów.

Zamontuj dwa pozostałe kondensatory elektrolityczne 47 uF, C7 i C8.

One także są polaryzowane, więc upewnij się, że długie wyprowadzenie jest włożone w otwór z (+) na obrazku naniesionym na płytkę.

Przylutuj i przytnij wyprowadzenia dwóch kondensatorów.

Następne są 3mm diody LED wskazujące zasilanie silnika. LEDy też są polaryzowane, jak kondensatory, i długa nóżka jest wyprowadzeniem (+).

Upewnij się, że są dobrze zamontowane, inaczej nie będą działać!

Przylutuj i przytnij wyprowadzenia LED.

Czas na złącza dla zworek, serw i Arduino.

Używamy 36-pinowego „łamanego” złącza i rozłamujemy je na mniejsze kawałki. Możesz użyć płaskich szczypiec lub kombinerek.

Połam 36-pinowe złacze na dwa 8-pinowe, dwa 6-pinowe, dwa 3-pinowe i jeden 2-pinowy fragment.

Jeśli masz Arduino NG, możesz chcieć jedno 6-pinowe i jedno 4-pinowe złącze zamiast dwóch 6-pinowych.

Dwa 3-pinowe złącza idą do połączeń serwo w lewym górnym rogu. 2-pinowy fragment idzie do zworki PWR na dole, po środku.

Zamontuj także trzy duże złącza śrubowe (ARK) do silników i zewnętrznego zasilania. Jeśli dostałeś tylko podwójne i potrójne złącza, połącz je razem, żeby otrzymać dwa 5-pozycyjne i jedno podwójne złącze.

Przylutuj trzy złącza pinowe i trzy śrubowe.

Następnie, umieść 8-pinowe i 6-pinowe złącza w płytce Arduino. To pozwoli upewnić się, że są one idealnie ustawione. Upewnij się, że Arduino nie jest podłączone, ani włączone!

Umieść układ sterownika silników na górze Arduino, sprawdzając, czy wszystkie piny są w dobrych pozycjach.


Przylutuj każdy pin złącza.

Skończone!

Teraz przeczytaj instrukcję użytkownika .

Jeden komentarz do “Lutowanie Motor Stepper Servo shielda od Adafruit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.