MTP40-F z MemsFrontier – czujnik CO2 (typu NDIR)

Pomiar stężeń CO2 to jest o to często pytacie w kontekście Nettigo Air Monitora. Nie jest to prosta sprawa, bo większość czujników dotąd dostępnych przeznaczonych była do pomiarów w rolnictwie/przemyśle. Czyli koncentrowało się na wartościach dużo większych niż te spodziewane w atmosferze.

MTP40-F z Mems Frontier jest jednym z nowszych czujników, z przeznaczeniem do zastosowań m.in. do monitorowania jakości powietrza – tyle, że raczej wewnątrz pomieszczeń (np kwestie dotyczące wentylacji).

Przyglądam się im pod kątem obsługi w NAM, wstępne pomiary pokazują że może jakaś użyteczna informacja jest do uzyskania z ich pomocą.

Testowa partia czujników

Na razie znajdują się wewnątrz pomieszczenia, planuję dłuższe działanie ich w kombinacji z korektą na ciśnienie atmosferyczne (sam czujnik to robi) oraz z włączoną i wyłączoną autokalibracją. A następnie test na zewnątrz.

Testowe sensory MTP40-F

Na wykresie wyżej jest jeszcze jeden „kontrolny” sensor (D2), który jest na oddzielnym µc oraz zasilaniu. I właśnie w tym podejrzewam jest problem, że odczyty z niego są znacznie bardziej zmienne i nie korelują z pozostałą czwórką.

Wstępnie stawiam tezę że to wpływ niestabilności zasilania. Jest on zasilany z „byle jakiej” ładowarki USB, nie ma kondensatora na zasilaniu mogącego służyć jako podręczny magazyn energii.

Nie zdradzę żadnej specjalnej tajemnicy, że w planach testy kolejnych sensorów CO2 – nowych SCD4x od Sensiriona i Infineon’a. Oba oparte o nową technologię PAS (PhotoAcoustic Spectroscopy), nieco różnią się od NDIRowych. Zobaczymy jak w praktyce.