:MOVE Motor – nowy robot dla micro:bit od Kitronik

W ofercie brytyjskiego producenta zestawów i komponentów edukacyjnych Kitronik pojawiła się interesująca nowość. Mowa o podwoziu robota o nazwie :MOVE Motor. Ten dość niepozornie wyglądający na pierwszy rzut oka dwukołowiec ma jednak do zaoferowania całkiem sporo, jednocześnie nie przytłaczając ilością dostępnych funkcji oraz rozszerzeń. Prezentowane urządzenie to całkiem fajnie zbalansowany zestaw dla początkujących w obszarze robotyki, jak i programowania z BBC micro:bit.

Możliwości :MOVE Motor

Zacznijmy zatem od tego, co to maleństwo potrafi, prezentując kluczowe możliwości :MOVE Motor.

  • Współpraca z BBC micro:bit – dzięki temu, robota programowali będziemy blokowo w edytorze MakeCode lub w języku Python za sprawą obsługi MicroPython; to również dostęp do ogromu poradników oraz gotowych, darmowych projektów.
  • Podwozie wyposażono w 2 dwukierunkowe silniki DC.
  • Na płytce umieszczono również ultradźwiękowy czujnik odległości – charakterystyczne „oczy” robota pozwalające na pomiar odległości od przeszkody.
  • Czujniki linii (odbicia) – umożliwia detekcję linii, przydatne zwłaszcza w projektach typu line follower.
  • 4 w pełni programowalne diody RGB – umożliwiają oświetlenie, sygnalizację zdarzeń itp.
  • Buzzer – czyli głośnik piezoelektryczny przydatny wszędzie tam, gdzie potrzeba zasygnalizowania dźwiękowego.
  • 2 złącza obsługi serwomechanizmów – kluczowe w przypadku, kiedy naszego robota wyposażyć chcemy np. w manipulator czy podnośnik.
  • Dodatkowo płytka posiada otworek na osadzenie flamastra, ołówka czy długopisu – to daje możliwość niejako programowania rysunków i szkicowania przebiegu trasy.
:MOVE Motor

Co znajdziemy w pudełku?

Robota dostarczono w kartonowym pudełku, a jedynym plastikowym elementem opakowania jest antystatyczna folia chroniąca elektronikę. To zdecydowanie na plus. Wewnątrz znajdziemy też drukowany przewodnik wraz z kilkoma przykładowymi programami, wspomnianą elektronikę oraz osobno koła i oponki. Zestaw nie zawiera płytki micro:bit ani przewodu micro-USB, czego nie należy odbierać jako wady. Producent dzięki temu zabiegowi osiągnął bardzo atrakcyjny poziom cenowy. No właśnie, cena zestawu to 129 zł co sprawia, że ma on dużą szansę na pojawienie się w szkolnych pracowniach.

:MOVE Motor

Komplet, poza założeniem oponek na kółka, a kółek na ośki silników DC nie wymaga składania, lutowania czy skręcania. Po osadzeniu micro:bit w specjalnym gnieździe i włożeniu 4 baterii lub akumulatorów w formacie AA w koszykach umieszczonych na spodzie płytki, wszystko jest gotowe do działania.

Programowanie

Sam sprzęt to nie wszystko! Wspomnieliśmy wcześniej o kluczowej współpracy zestawu z płytką micro:bit. Polega to na wykorzystaniu platformy MakeCode do programowania blokowego lub w języku Python. Wszystko odbywa się dokładnie tak, jak podczas pracy z samą płytką micro:bit. Wyjątek stanowią funkcje i możliwości, które oferuje :Move Motor. Dzięki bloczkom przygotowanym przez producenta robota, ich paleta zwiększa się o niezbędne do obsługi silników, diod RGB, buzzera czy czujników. 

Instrukcja jak zainstalować dodatkowe bloczki znajduje się w dołączonym do zestawu przewodniku. Natomiast dla zainteresowanych programowaniem w języku Python, Kitronik przygotował przykładowy kod w tym właśnie języku.

Podsumowanie

Podsumowując, zestaw Kitronik :MOVE Motor to dobry wybór na początek przygody z kodowaniem. Rozpatrując go jako wyposażenie pracowni szkolnych, można dojść do wniosku, że dysponuje wszystkim tym, co potrzebne i przydatne podczas zajęć. Nie bez znaczenia pozostają też ograniczenia czasowe w pracowniach, które często stanowią przeszkodę w wykorzystaniu większych i bardziej skomplikowanych zestawów. :Move Motor natomiast, swoją nieskomplikowaną konstrukcją i brakiem konieczności konfigurowania oszczędzi nam sporo frustracji. Pozwoli za to oddać się kreatywnej zabawie praktycznie zaraz po uruchomieniu. Natomiast jako zestaw do domu, sprawdzi się w roli pierwszego robota dla początkujących. Nie przytłacza ogromem możliwości, oferując kluczowe funkcjonalności i udany przepis na dobrą zabawę z nauką programowania i technologią w tle.

Jeżeli mielibyśmy wskazać wady opisywanego w tym wpisie sprzętu, to byłby to brak możliwości bezpośredniego ładowania akumulatorów oraz brak wskaźnika stanu naładowania źródła zasilania. Jakkolwiek łatwy dostęp do ogniw w sytuacji, kiedy ulegną rozładowaniu powoduje, że nie są to istotne problemy.

Przydatne źródła

Poniżej zestawienie przydatnych materiałów oraz źródeł podczas pracy i zabawy z :Move Motor:

Na zakończenie dodamy, że wersję robota, którą otrzymaliśmy do testów, oznaczono jako V1.0.