Wysyłanie danych do AQI.eco – czujniki Nettigo Air Monitor i Luftdaten

Nettigo Air Monitor to sensor pyłów PM2.5/PM10 wywodzący się z projektu Luftdaten. I jako taki może tam wysyłać dane. Ale chcemy Wam przedstawić alternatywę w postaci aqi.eco. Serwis ten powstał w Polsce i ma ciekawe funkcje. Czujniki można dodać w ramach jednego konta, dzięki temu powstaje mapa np sensorów w jednej miejscowości. Działają tak obywatelskie sieci, tworzone przez ludzi dla ludzi. Np w Mosinie czy Oleśnicy.

Dane można przedstawiać nie tylko za pomocą mapy czy wykresów. W aqi.eco są gotowe widżety, które wizualizują stan powietrza w konkretnych lokalizacjach.

Nie wszyscy użytkownicy sensorów NAM mają świadomość istnienia tego serwisu, dlatego sporządziliśmy instrukcję jak dodać swoje sensory do aqi.eco.

Aqi czy Luftdaten?

Najlepsze jest to, że w ogóle nie musisz się zastanawiać. Twój sensor może jednocześnie nadawać do obu sieci! Możesz cały czas korzystać z obu serwisów

Rejestracja

Pierwszy krok to założenie konta. Kierujemy się na aqi.eco:

Klikamy na link „Zarejestruj się”. Wypełniamy formularz. Nic skomplikowanego, podać trzeba swój email i wybrać domenę pod którą będą dostępne potem dodane czujniki:

Po zarejestrowaniu przekierowani zostaniemy na listę naszych czujników. Będzie ona oczywiście pusta. Klikamy znak plusa, by dodać nowy czujnik:

Teraz potrzebujemy ID naszego czujnika. Można go znaleźć, po wejściu na stronę naszego czujnika w sieci lokalnej. Nie jest to ID czujnika, które wyświetla się na mapie Luftdaten. Jeśli nie znacie tego ID, to musicie ustalić adres IP sensora NAM w sieci lokalnej. Pomocy możesz szukać w instrukcji konfiguracji firmware NAM, sekcja Jak znaleźć czujnik w sieci lokalnej? Poniżej wersja skrócona:

Sprawdzić trzeba na liście adresów IP przypisanych przez serwer DHCP. Szukaj urządzenia o nazwie NAM-[numerki] (przyszłe wersje firmware NAM) lub ESP_[nr szestnastkowy]. Jeśli znajdziesz urządzenie o nazwie w pierwszym formacie – to [numerki] to ID które szukasz. Jeśli masz ESP_[numerki] to trzeba wpisać adres IP przypisany do tej nazwy w przeglądarkę WWW. Wylądujesz na takiej stronie:

W górnej części jest miejsce (zaznaczone) w którym napisany jest ID. Skopiuj go, będzie potrzebny w następnym kroku. Wracamy do aqi.eco i wypełniamy dane czujnika:

Wpisujemy ID, dodajemy nazwę (pod takim adresem będą dostępne dane z tego konkretnego czujnika). Możemy dodać opis – gdzie ten czujnik się znajduje lub inne przydatne informacje. Po utworzeniu czujnika w serwisie aqi.eco, przekierowani zostaniemy na panel konfiguracyjny czujnika w aqi.eco:

Dane potrzebne do konfiguracji sensora NAM są zaznaczone. Jest to adres serwera do wysyłania danych, ścieżka i nr portu. Wracamy do strony naszego czujnika w sieci lokalnej (ten zielony zrzut ekranu wcześniej :) ), klikamy „Konfiguracja” i w dolnej części szukamy sekcji „Wysyłaj dane do własnego API„:

Wypełniamy dane uzyskane z aqi.eco. Pamiętaj że trzeba zaznaczyć ptaszka przy Wysyłaj dane do własnego API oraz NIE WYPEŁNIAMY POLE HASŁO. Ma zostać puste. Obecnie aqi.eco używa kombinacji ID, emaila i długiego tokena zawartego w ścieżce by autoryzować urządzenie.

Klikamy przycisk Zapisz i zrestartuj i czekamy aż pierwsze pomiary zaczną spływać do aqi.eco. W domyślnym ustawieniu będzie to nieco ponad dwie minuty. Gdy dane zaczną docierać do serwisu aqi.eco pojawią się w Ostatnio odebrane dane oraz w polu Otrzymane JSONy. To znak, że dane są wysyłane. Pozostaje jeszcze wskazanie miejsca instalacji. W tym celu zaznaczamy opcję Ustaw lokalizację:

Pojawi się widżet z mapą. Trzeba ją przesunąć tak by znacznik wskazywał poprawnie miejsce instalacji. Korzystaj z oddalenia i przybliżenia mapy, by zrobić to sprawnie. Pole Promień oznacza jak duże kółko z informacją o stanie powietrza będzie naniesiona na mapę.

I to tyle. Pierwszy czujnik zaczyna działać w serwisie. Pozostaje dodać kolejne. Jeśli czujnik, który dodajecie działał już w sieci Luftdaten, aqi.eco może zaimportować historyczne dane. Niezłe, nie? :) Wystarczy w panelu czujnika w aqi.eco kliknąć przycisk Importuj dane z Madavi.de i po chwili będziecie mieli całą historię pomiarów również w aqi.eco.

Życzymy Wam by Wasze widżety jak najczęściej pokazywały zielony kolor!

A co jeśli mam ruraka?

Jeśli za Twoim oknem jest klasyczny czujnik Luftdaten (tak zwany rurak) ta instrukcja jest nadal aktualna. Różnica będzie w wyglądzie strony czujnika w sieci lokalnej, sensory Luftdaten używają innej kolorystyki, ale zasada jest taka sama.