Raspberry Pi – Domowe centrum multimediów

Tak jak już kiedyś mówiłem Raspberry Pi można wykorzystać praktycznie do wszystkiego. W dzisiejszym artykule pokażę Wam, w jaki sposób można z tego małego jednopłytkowca zrobić domowy serwer multimediów, który podłączymy sobie np. do telewizora czyniąc go tym samym bardziej “smart” :)

Wgrywamy obraz na kartę

Jaki minimalny rozmiar karty potrzebujemy? Mi udało się zmieścić całość na karcie 2GB i jeszcze zostało kilka MB na dane, jednak zalecam instalację na karcie przynajmniej 8GB, aby móc przechowywać na niej też jakieś dane poza samym systemem oraz dla poprawienia wydajności systemu.

Twórcy OSMC przygotowali specjalny instalator, który zrobi za nas praktycznie całą robotę. Wystarczy włożyć kartę do czytnika w komputerze, pobrać i uruchomić instalator, a następnie postępować krok po kroku z poniższą instrukcją:

W pierwszym kroku wybieramy język instalatora (po instalacji juz z poziomu RPi możemy bez problemu zmienić na polski) oraz komputer na którym instalujemy system. Mój to Raspberry Pi 2.

W kolejnym kroku wybieramy wersję OSMC, którą chcemy pobrać i zainstalować (wybieramy najnowszą). Możemy także zainstalować obraz, któy mamy już ściągnięty zaznaczając pole “use a local build on my computer”

Następnie instalator spyta nas gdzie instalujemy system. Wybieramy kartę SD.

Teraz musimy wybrać sposób łączenia się malinki z siecią. Moja będzie połączona po kablu, jednak jeżeli mamy do dyspozycji kartę WiFi to możemy wybrać “wireless connection” i podać odpowiednie dane do logowania w sieci bezprzewodowej.

Jeszcze tylko wybieramy na której karcie zainstalować system

Uważnie czytamy i akceptujemy postanowienia licencyjne :)

Po czym rozpocznie się pobieranie obrazu systemu i instalacja.

Kiedy wszystko będzie już skończone możemy wyłączyć instalator, wyjąć kartę SD z komputera, włożyć ją do malinki i uruchomić.

Pierwsze uruchomienie

Podczas pierwszego uruchomienia polecam podłączyć do komputerka myszkę i klawaiturę lub przynajmniej jedno z nich.

Za pierwszym razem powita nas taki oto ekran. Przebiega wtedy właściwa instalacja systemu na karcie pamięci.

Po dojściu paska postępu do końca powinien pojawić się ekran pierwszej konfiguracji:

Zostaniemy tutaj zapytani o język, strefę czasową, dostęp do SSH itp.

Po pomyślnym przejściu konfiguracji wyświetli nam się główny ekran systemu:

Uruchamiamy usługę DLNA

Aby umożliwić strumieniowanie np. z komputera do raspberry przez DLNA musimy wejść w Ustawienia, następnie wybrać opcję Usługi, przejść do zakładki UPnP / DLNA i zaznaczyć opcję Zezwalaj na zdalne sterowanie przez UPnP.

Od teraz z poziomu np. komputera czy telefonu możey strumieniować różne multimedia (zdjęcia, filmy, muzykę) w nastęujący sposób:

Pilot

OSMC wspiera sprzętowy odbiornik podczerwieni, także szperajac odrobinę w Google możemy dowiedzieć się jak zrobić sobie fizyczny pilot :) (UPDATE: Już nie musimy szperać w Google: Raspberry Pi – Pilot IR do OSMC) W tym artykule pokażę Wam jednak jak sterować systemem bez ingerencji w porty GPIO.

Jeżeli mamy telefon z Androidem możemy pobrać aplikację Kore. Jest to oficjalny pilot do Kodi (na którym w dużej mierze oparty jest OSMC). Wystarczy, że będziemy w tej samej sieci WiFi co nasz nowy serwer multimediów. Kore sam wykryje dostępne urządzenia, którymi możemy sterować. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie z listy :)

5 thoughts on “Raspberry Pi – Domowe centrum multimediów

 1. Hallo

  Jeżeli to dla początkujących to może rozwinież:
  “z poziomu RPI”, “dostęp do SSH”, “Bez ingerencji w GPIO”
  początkujący osobnik może być zagubiony…

  Reply
  1. Kamil Post author

   Rozumiem Twój problem, jednak patrząc na to z drugiej storny nie mogę też przy każdym artykule za każdym razem tłumaczyć każdego pojęcia z osobna. Wydaje mi się, że są to dość podstawowe pojęcia, które osoba zainteresowana tematem powinna znać przynajmniej ze słyszenia, a nawet jeżeli nie, to odpowiedź na powstałe w ten sposób pytania można bez problemu znaleźć w pierwszych 5 wynikach google po wpisaniu słó kluczowych.

   Reply
 2. Janusz P.

  Zrobiłem zgodnie i instrukcja po odpaleniu instalacji już w malince po chwili pojawia się napis INNSTAL FAIED “CAN’T MOUNT ROBOT”
  Robiłem już 2 raz instalacje na karcie i to samo.

  Reply
  1. Janusz P.

   Problem rozwiązany.
   Uszkodzona była karta SD bo na drugiej poszło bez problemu .

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.