Wyświetlacz LCD i Arduino

Daaawno temu pisaliśmy tutaj jak podłączyć LCD znakowe do Arduino. To było 6 lat temu… Metoda dalej działa, ale teraz można zrobić to zdecydowanie prościej. Jak? Korzystając z konwertera I2C do takich wyświetlaczy.

Taki konwerter to nic innego jak dobrze znany nam PCF8574 i dodatkowa biblioteka. Zacznijmy od niej. Najprostsza droga to zainstalowanie biblioteki LiquidCrystal_PCF8574. Wybierz menu Sketch/Include Library/Manage Libraries a następnie w pole wyszukiwania wpisz nazwę biblioteki. Kliknij szare pole z nazwą i opisem i pojawi się przycisk Install. Gotowe!

Przetestuj całość – w menu Files/Examples/LiquidCrystal_PCF8574/LiquidCrystal_PCF8574_Test masz gotowy szkic pokazujący wszystkie możliwości. Po otwarciu tego szkicu, pozostaje podłączyć wyświetlacz. May dwie opcje – można użyć płytki stykowej – konwerter ma fabrycznie wlutowane goldpiny, wtedy LCD też potrzebuje takowe i można wtedy połączyć całość tymczasowo. Na stałe można połączyć lutując cały konwerter na plecach LCD:

Konwerter I2C wlutowany z tyłu wyświetlacza

Bez dwóch zdań opcja z lutowaniem jest trwalsza i wygodniejsza w większości wypadków.

Podłączenie do Arduino

Prosta sprawa. Dwa przewody do zasilania (5V i GND na Arduino) podłączamy do VCC i GND na konwerterze. Port A4 na Arduino do SDA na konwerterze, A5 na UNO do SCL na konwerterze. W wypadku UNO R3 możesz skorzystać z portów SDA i SCL łącząc je z odpowiednikiem na konwerterze.

LCD 2×16 z konwerterem I2C podłączony po Arduino. Prościej się nie da!

Wgrać szkic i cieszyć się wyświetlanym obrazem. No dobra, pewnie kontrast trzeba będzie poprawić (niebieski potencjometr na konwerterze).  Proste, nie?

A żeby było jeszcze prościej w ofercie Nettigo znajdziesz także fabrycznie zlutowane wyświetlacze z konwerterami w kolorze zielonym i niebieskim.

Zielony wyświetlacz LCD z fabrycznie przylutowanym konwerterem I2C na PCF8574A