[Tip] Fritzing – wstawianie dedykowanych płytek

W poprzednim poście użyty został taki schemat połączeń. Jest tam moduł konwertera I2C dla LCD znakowych:

Podłączenie LCD do RPi
Podłączenie LCD do RPi

Schemat został wygenerowany w programie Fritzing. Ma on dość bogatą bibliotekę z gotowymi modułami (Arduino, Raspberry i inne od Adafruit, Seeed czy Sparkfun).

Jeśli programu jeszcze nie znasz, to warto poznać, bo świetnie nadaje się do dokumentowania własnych prac. Ale nie tylko, również proste PCB w nim zrobisz.

Mimo, że biblioteka jest dość bogata to nie wszystkie elementy tam są. Nie ma też tego konwertera I2C/LCD. Jest  za to możliwość tworzenia własnych modułów. Dodajesz grafikę, do tego definiujesz gdzie są piny i taki element zachowuje się tak jak moduły dostępne po zainstalowaniu Fritzinga.

Możesz je przeciągać na widoku płytki, a przyczepione przewody przesuną się razem z nim. Możesz zdefiniować jego widok na PCB czy w schemacie. Wszystko pięknie, ale definicja takiego modułu to jednak trochę pracy. Dlatego jest możliwość szybkiego wstawienia obrazka, tak jak właśnie zostało zrobione na powyższym schemacie z konwerterem I2C do LCD znakowych (to czarne coś)

Zaletą jest prostota operacji i szybkość. Wadą – że nie jest to pełnoprawny moduł w rozumieniu Fritzinga, także nie wie on gdzie ma nasz moduł np złącza. Przez to nie jest w stanie przesuwać np przewodów gdy przeciągniemy moduł. Ale jeżeli chcesz jakiś swój projekt udokumentować – świetnie poprawia widok i czytelność schematu.

Jak wstawić taki moduł w trybie ad-hoc?

Po pierwsze musisz mieć jakąś grafikę. Może być zdjęcie (jak w naszym przypadku) ale grafika też może być. Jeśli będzie to PNG z przezroczystością, to Fritzing ją obsłuży na poziomie wizualnym – będzie widać to co nie jest zasłonięte, ale nie będzie się dało kliknąć. Dlatego warto by importowana grafika była przycięta do rozmiarów modułu, tak by nie zakrywać zbyt dużo w około. jeśli moduł ma kształt inny niż prostokąt, to warto się pobawić chwilę w jakimś programie graficznym by usunąć nadmiar tła i zastąpić przezroczystością.

Import grafiki w widoku płytki stykowej odbywa się z użyciem elementu zaznaczonego strzałką:

Fritzing i import obrazka
Fritzing i import obrazka

Po przeciągnięciu go na płytkę stykową, pojawia się na początek ogólna ikonka i element typu IMG.

Wstawianie obrazka we Frtizingu
Wstawianie obrazka

W prawym dolnym oknie inspektora pojawia się przycisk load image file. Użyj go by wstawić rzeczywistą grafikę. Możesz ją potem przeskalować do właściwej wielkości. Gotowe:

 

Obrazek wstawiony - PNG z przezroczystością
Obrazek wstawiony – PNG z przezroczystością

Kropkowany obrys to jest rzeczywisty rozmiar pliku graficznego. Dlatego ważne jest by to był PNG z tłem przezroczystym. Dlaczego? Ten sam widok z zaimportowanym zdjęciem w JPG, które przezroczystości nie obsługuje. Jest różnica, nie?

Obrazek wstawiony - JPG bez przezroczystości
Obrazek wstawiony – JPG bez przezroczystości