GPS VK2828U7G5LF – czasy uzyskania sygnału

GPS loggerJuż od pewnego czasu testujemy odbiornik GPS. Z powodu pewnego opóźnienia w realizacji zamówienia w Chinach wydłuża się oczekiwanie na odbiorniki, ale nasz testowy egzemplarz jest używany. Klasyczny chyba sposób użycia – jeździ z nami w samochodzie. No i tutaj parę danych z ostatnich dni. Wg karty katalogowej moduł ma zegar pamiętający czas przez 2h od odłączenia zasilania. Pozwala to znacznie przyspieszyć proces złapania sygnału GPS po restarcie.

Czy tak jest w rzeczywistości? Zdecydowanie. Średni czas uzyskania pozycji, jeżeli uruchomienie odbiornika nastąpiło mniej niż 2h od poprzedniego złapania sygnału – niecałe 22 sekundy. Gdy ten czas przekracza 2h – średni czas uzyskania pozycji to 150 sekund. Jest różnica.

Jak powiedziałem – jeździ on ze mną w samochodzie. Jak się można spodziewać czas potrzebny na uzyskanie odczytu pozycji zależy od widoczności nieba. Gdy odbiornik leży na fotelu pasażera – średnio 79 sekund (odpowiednio 29 i 179 sekund dla mniej niż 2h i więcej od restartu). Gdy leży na desce rozdzielczej, tak że ma widok sporej części nieba – tylko 52 sekundy średnio (w rozbiciu na  granicę 2h – 12 s i 120 s).