Chcę więcej wyjść cyfrowych!

Arduino oferuje sporo wyjść cyfrowych, ale czasem chciałoby się ich mieć więcej… Jak podłączysz klawiaturę oraz LCD to dużo wolnego nie zostaje…

Dziś natknąłem się na proste rozwiązanie – EZ Expanedr shield. Shield korzysta z dwóch rejestrów przesuwnych 74HC595 aby 'rozmnożyć’ wyjścia cyfrowe. Oczywiście rozmnożone wyjścia cyfrowe będą do użycia tylko i wyłącznie jako wyjścia (nie ma odczytu z takiego ekstra wyjścia).

EZ Expander CC by http://nootropicdesign.com/ez-expander/

Shield jak shield, ale jeżeli potrzebujesz więcej wyjść (diody LED?) to możesz wykorzystać samą bibliotekę EZ Expandera i dowolne rejestry przesuwne (74HC595 jak najbardziej może być :) ). Czyli podpiąć rejestry i z nich korzystać wysyłając wartości przez proste digitalWrite – zobacz dokumentację w sekcij 'Advanced API usage’. Tego advanced nie należy się za bardzo bać :)

A z innych ciekawostek od nootropic to trzeba wymienić platformę video na Arduino – Hackvision. Korzysta ona z TVout – biblioteki do generacji obrazu przez AVRy (czyli Arduino też). A jeżeli chcesz się przekonać jak generować obraz z Arduino to zajrzyj do Sprae, który temat bardzo dokładnie opisał (Arduino jako karta graficzna – szukaj tam postów o takim temacie – w tej chwili 4 części) – na swoim kodzie nie od TVout.