Arduino – co to jest?

Arduino to zjawisko z pogranicza oprogramowania, elektroniki oraz sztuki. Mocne, nie?

Fizycznie – Arduino to układ elektroniczny, tak zwana płytka uruchomieniowa. W angielskiej Wikipedii fajnie zaszufladkowano Arduino. Jako przedstawiciela physical computing. Ma to jakieś dobre polskie tłumaczenie? Namacalne przetwarzanie :) ?

Angielska nazwa dobrze oddaje o co chodzi – prosta platforma, łatwa do ogarnięcia dla osób nie mających korzeni i doświadczenia związanego z projektowaniem układów elektronicznych. Małe rozmiary, mnogość układów wejściowych i wyjściowych, otwarta licencja dotycząca zarówno oprogramowania jak i sprzętu spowodowała, że Arduino stało się ulubionym klockiem dla generacji DIY. Moc obliczeniowa komputerów może zostać wsadzona w różne przedmioty – stąd chyba to physical computing.

Dzięki otwartości (w sensie licencyjnym) oraz łatwości zastosowania Arduino jest używane do budowy zabawek, narzędzi, instalacji artystycznych oraz w edukacji.

Postaram się na StarterKicie w ciągu najbliższych dni zaprezentować kilka projektów znalezionych w sieci, które będą ilustrować te cechy o których właśnie napisałem.